Elektros energijos bei šilumos kaštų taupymo patarimai namams

1.     Vietoj boilerio – momentinis vandens šildytuvas

Palaikyti vandens šilumą boileryje gali būti 24-34 % brangiau, nei naudoti specialius įrenginius (momentinius vandens šildytuvus), kurie vandenį šildo tik tada, kai atsukame karšto vandens čiaupą. Tai padeda sutaupyti karštam vandeniui palaikyti naudojamą elektros energiją ir ypač tinka tiems, kurie sunaudoja nedidelį karšto vandens kiekį. Nors jie dažnai būna brangesni už boilerius, dėl savo veiksmingumo labai greitai atsiperka.

2.     Išmanieji termostatai

Išmanieji termostatai padeda reguliuoti namų temperatūrą be jokio mūsų įsikišimo. Juose įdiegta programinė įranga analizuoja namų šeimininkų poreikius ir pagal tai parenka atitinkamą namų temperatūrą. Pavyzdžiui, jei mes visa dieną praleidžiame darbe, temperatūra namuose bus žemesnė ir pakils tik tada, kai turėsime grįžti namo – termostatas pats duos nurodymus oro kondicionieriui ar šildymo sistemai. Žinoma, tam būtina sujungti visas namų šildymo ir kondicionavimo sistemas į vieną su termostatu.

3.     Išmanieji namai

Rinkoje jau yra prietaisų, kuriuos įdiegus namuose, sumažinsime tuos elektros nuostolius, apie kuriuos net nežinojome. Daugelis elektros prietaisų, jei įkišti į lizdą, veikia standby (parengties) rėžimu ir nors elektros suvartojimas yra minimalus, tačiau turint daug tokių prietaisų jis išauga. Naujos technologijos leidžia namuose sumontuoti prietaisus, kurie automatiškai aptinka itin mažus elektros energijos nuostolius ir automatiškai išjungia elektros tiekimą toms grandims.

4.     Saulės baterijos

Nuosava, nedidelė saulės elektrinė reikalauja gana nedaug priežiūros išlaidų, o namą ar jo dalį aprūpina pačių pasigaminta elektra. Nors šis sprendimas pradžioje reikalauja investicijų, tačiau jos gana greitai atsiperka, ypač jei gyvename saulėtoje vietovėje.

5.     Namų energijos auditas

Vienas pagrindinių būdų sutaupyti – žinojimas, kur ir kiek elektros suvartojame bei kur patiriame šilumos nuotekį į aplinką. Gal energiją eikvoja pasenęs ar sugedęs elektros prietaisas, gal naudojame ne pakankamai taupias elektros lemputes, gal vertėtų pakeisti langus ar langų tarpines, o gal užlopyti įtrūkimą sienoje. Visą tai gali atskleisti namų energijos auditas. Profesionalai apžiūrės namus ir patikrins durų bei langų sandarumą, elektros prietaisų būklę, kiekvieno prietaiso elektros energijos suvartojimą, atliks viso namo termoviziją, kuri gali parodyti nematomus šilumos nuostolius ir daug kitų dalykų.

6.     Kiekvieno šeimos nario indėlis

Išjunkime nereikalingas šviesas. Kai buvome maži ir mums nuolat kartodavo nepalikti įjungtos šviesos nebūdavome labai laimingi ir nesuprasdavome kodėl mūsų to prašo. Visgi, laiku įjungta ir išjungta šviesa tikrai gali padėti sutaupyti. Kad būtų patogiau, dabar rinkoje yra lempų su judesio davikliais, kurios įsijungia tik esant patalpoje ar priartėjus prie jos.

Kaitlentę ir orkaitę naudokime protingai. Nenaudokime didesnės kaitros kaitlentėje, nei reikia palaikyti maisto šilumą ar virimą. Taip pat neatidarinėkime orkaitės durelių, kai kažką kepame. Taip ne tik pyragas nesukris, tačiau sumažės šilumos palaikymui reikalingas energijos kiekis.

Sumažinkime džiovyklės poreikį. Džiovyklė – vienas daugiausiai elektros energijos naudojančių prietaisų. Vietoj jos naudokime pastatomas rūbų džiovykles, gyvatuką, radiatorius, virvę balkone ir kitas rūbų džiovinimo alternatyvas.

Indaplovę naudokime atsakingai. Kai galime – plaukime indus rankomis, o indaplovę naudokime tik tada, kai ją pilnai pridėsime nešvarių indų. Taip sumažinsime indaplovės plovimo ciklų skaičių ir tikrai sutaupysime ne tik energijos, bet ir vandens. Be to, jei indaplovė naudoja aktyvų indų džiovinimą, vertėtų pagalvoti apie durelių atvėrimą leidžiant indams išdžiūti patiems.